נרשמים, מדברים ומשפיעים

ראש האופוזיציה ציפי לבני בכנס פורום קהלת

תודה רבה ושלום לכולם. אני חשבתי שאני מגיעה לדיון על ערכיה של מדינת ישראל ולא לדיון בשאלה מה בג״ץ יכול או לא יכול לעשות. ועל זה אני הולכת לדבר כאן.

האמת היא שרציתי להגיד לשרת המשפטים שהסתלבטה כאן על כל מי שחושב אחרת, בסגנון חלם, שלא מזמן דווקא הגיעה להנה… מסתבר שהעיר חלם באמת קיימת עדיין. והגיעה הנה איזו להקה, של גויים, לא יהודים, ששומרת בחלם על התרבות היהודית. אמיתי. לפני חודש בערך. והם שרו את השירים, והם התחברו ליהדות, אבל ליהדות שכוללת ״ואהבת לרעך״, ״ואהבת את הגר״, אותה יהדות שאני רוצה שתהיה חלק מערכיה של מדינת ישראל. ולא יהדות של שנאה, של הדרה. יהדות שלא מקורה בזכויות של אחרים.

ואני רוצה… אני לא הולכת להתפלפל כאן על סעיף כזה או אחר של החוק, לעסוק בפסיקות השוואתיות, להיכנס לפסקי דין מהעבר. אני רוצה שנסיר לרגע את המסכות, נדבר בלי צביעות. נאמר בפשטות רבה מה אנחנו רוצים שמדינת ישראל תהיה.

המבחן שלי הוא מבחן אחד. ובמבחן הזה, האם אנחנו רוצים שמדינת ישראל תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית במובן של מדינת העם היהודי, שיש בה שוויון זכויות לכל אחד ואחת מאזרחיה כפי שנקבע במגילת העצמאות. ומי שבעד התפיסה הזאת בבחינת ה״לנו או לצרינו״ במובן כמובן של היריבות הפוליטית ולא יותר. מי שבצד הזה נמצא בצד שלי מבחינתי. אבל מי שרוצה להפוך את מדינת ישראל למדינה שהיא או מדינה רק דמוקרטית, שאין בה ביטוי לזכותו של העם היהודי למדינה משלו. או מי שרוצה לקחת את מדינת ישראל למדינה שתהיה רק מדינה יהודית, ושלא תהיה גם מדינה דמוקרטית במובן של דמוקרטיה של מערכת ערכים, ולא שלטון הרוב שהרוב קובע ועושה מה שבראש שלו, הוא יריבי הפוליטי. ואני אשתמש בכלים הפוליטיים שיש לי בכנסת ובכל מקום אחר כדי לשכנע שמה שהם עושים זה לקחת כבר את מערכת הערכים המוסכמת שהוסכמה ביום הקמת מדינת ישראל, וקורעת אותה.

דיברה כאן שרת המשפטים על זה שלא הגעתי להסכמות. היה רגע אחד בהיסטוריה של עם ישראל שבו עלו בזה אחר זה וחתמו על אותו מסמך. זה התחיל בזה דרך אגב שהרב בירך. וזה עבר לזה שעלו כולם. גם החרדים, גם הקומוניסטים, גם הסוציאליסטים, וגם הרוויזיוניסטים, ממשיכי תורתו של ז׳בוטינסקי. שהיו להם הערות כאלה ואחרת למגילת העצמאות, אבל אמרו, מה גדול היום הזה. אנחנו עכשיו מאוחדים סביב עקרונות מסוימים, בסיסיים, שמכירים בזכות של העם היהודי למדינה משלו, ועבור זה הם נלחמו. וקובעים באותה נשימה שבמדינת העם היהודי יהיה שוויון זכויות לאזרחים.

מה שנעשה עם חוק הלאום זה לא לחוקק רגל חסרה. זה לקטוע רגל אחת קיימת. ועל זה בדיוק הויכוח.

עכשיו אני אעשה את העבודה מאוד קלה. למי שבאמת תומך באופן אמיתי וכן בתפיסה שאומרת שמדינת ישראל היא גם מדינה יהודית וגם דמוקרטית. מי שאומר ״אנחנו רק הוספנו רגל, אבל אנחנו לא נגד שוויון״, אז בואו תצטרפו.

בעוד שבוע-שבועיים תונח על שולחן הכנסת שקובעת… אתם חושבים שהשוויון צריך להיות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו? הוספתי אותו. תצביעו בעד. אתם חושבים שצריך את שתי הרגליים ביחד, של מדינת העם היהודי עם שוויון לכולם? אתם בעד מגילת העצמאות? תצביעו בעדה. גם את הצעת החוק הזאת הגשתי. הצעת החוק שקובעת שמגילת העצמאות תהיה המבוא לחוקתה של מדינת ישראל. המבוא לחוקתה של מדינת ישראל אבל מאחר ויש בה כמובן גם תפיסות היסטוריות וכו׳ כפי שנהוג במבוא לחוקה, אבל המשמעות החוקתית האמיתית תהיה למערכת הערכים החוקתית שמצויה שם. גם מדינת העם היהודי וגם שוויון.

ומי שמתנגד לזה באופן מפתיע בכנסת ישראל זה שני חלקים של הבית. כן, הרשימה המשותפת שיש לה קושי עם העניין של המדינה היהודית, וממשלת ישראל שיש לה קושי עם השוויון לא פחות. עכשיו אם אתם חושבים שאני מאשימה סתם, אז קודם כל המבחן הזה יחזור ויהיה. אז תמיד תוכלו לראות איך הם מצביעים. אבל המבחן הזה כבר היה בשתי הצעות חוק, של בני בגין ושלי, שאומר משפט פשוט: שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי עם שוויון זכויות לכולם. כן, הממשלה הצביעה נגד, עם הרשימה המשותפת.

ומי שלא מקבל את מגילת העצמאות, שלא יעסוק לי עכשיו בשאלה מה בית משפט רוצה. כי אני זאת שרוצה לשמר את הערכים של מדינת ישראל על פי מגילת העצמאות. אבל גם סביב השאלה מהי דמוקרטיה יש לנו ויכוח. כי כששרת המשפטים של מדינת ישראל טוענת שדמוקרטיה זה שלטון רוב וזהו, אז יש לנו בעיה מהותית בתפיסה של מהי דמוקרטיה.

מדבר השר יריב לוין על זה שאם אחרי שנמנה את השופטים שאנחנו רוצים, אז אני אסכים, כך הוא אמר, להוסיף את המילה שוויון. אז קודם כל בואו נתחיל בזה בבקשה, שתכניסו כפי שהיה נהוג כל השנים לוועדה לבחירת שופטים את נציג האופוזיציה במדינת ישראל. ולא תמנעו מנציג האופוזיציה במדינת ישראל להשתתף בבחירת השופטים. זה מיעוט, אבל זה לפחות דיון שצריך להתקיים בוועדה.

אבל ההבטחה של יריב לוין, או ההבטחה של יריב לוין להצביע אז בעד השוויון זה בערך מזכיר לי את ההבטחה של ביבי נתניהו לאמיר אוחנה שהוא גם יצביע בעד החוק שמאפשר פונדקאות להומואים. גם זה וגם זה לא יקרה כי יש לממשלה בעיה אמיתית עם שוויון.

אני זוכרת, לפני שנים ספורות, כשעלה הנושא הזה. הסכמנו נתניהו ואני למנות את פרופסור רות גביזון על מנת שתעשה את עבודת הרקע. לא מישהי שחשודה באולם הזה, אני חושבת, באיזה רצון לקחת את מדינת ישראל למחוזות נוראיים.
אני זוכרת גם את הדיון הראשון שקיימנו. השתתפו בו יריב לוין, השר אלקין, ואיילת שקד. השר אלקין אמר, ״לא יקום ולא יהיה, לא יהיה שוויון. אנחנו רוצים לקבע את ישראל כמדינה יהודית בתפיסה ששוויון זה לא חלק מהעניין״.
השר יריב לוין האמת אמר את מה שהוא אמר כאן, ״תנו לי את הועדה לבחירת שופטים, ואז לא אכפת לי מכלום״.

שרת המשפטים אז עוד לא עסקה, או לא לקחה את כל הדוגמאות האלה, או לא הקשיבה… או הקשיבה פחות למה שפורום קהלת אמר, ויותר לאיזה הגיון פנימי. ואמרה ״באמת, מה הבעיה ביהודית ודמוקרטית, מדינת העם היהודי עם שוויון?״
חבל שהיא לא הקשיבה יותר לרות גביזון והפכה להקשיב לקיצוניים שבמפלגתכם, וגם בפורומים החוץ.

עכשיו צודק גם השר יריב לוין… צודק גם השר יריב לוין, כשאמר שהחוק הזה, איך הוא אמר? ״זה חוק ריק״. הוא לא חוק ריק. אבל הוא לא החוק שרצתה הממשלה. כי החוק שרצתה הממשלה הוא חוק שהתחיל בזה שזה יהיה החוק שלאורו יפורשו כל שאר החוקים, כולל חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. וזה יהיה החוק שקובע שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ולא דמוקרטית. וכשביקשתי לעשות את מה שעשה חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אתם מבינים? חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שהוא הרגל, שאתם אומרים שהיא הרגל הדמוקרטית, קובע בפתיח לו, כי הוא נועד להגן על ערכיה של מדינת ישראל כמדינה גם יהודית וגם דמוקרטית. שהוא בא כדי להגן על ערכיה של ישראל בהכרזה שעל הקמתה של מדינת ישראל במגילת העצמאות.
אז אמרתי, אתם יודעים מה? בואו נפתח גם את חוק הלאום באמירה הכללית הזאת. שחוק הלאום הוא חלק מהעניין הזה של מדינה גם יהודית וגם דמוקרטית, אם אתם טוענים שחסרה רק רגל. בואו נזכיר את מגילת העצמאות בפתח החוק.
לא לא לא לא. לזה הם לא היו מוכנים. אבל זה לא במקרה שהם לא היו מוכנים. כי החוק הזה נולד באמת במועצה הציונית, בדיון שגם אני הייתי בו. ואני באמת חשבתי שזה ממש בסדר לעגן את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אני באמת חושבת שזה חשוב.

דרך אגב, אני הגשתי גם הצעת חוק שקובעת שחוק השבות יהיה חוק יסוד. ואם יש משהו שאני לא סולחת להם עליו זה שבניסיון להכשיר את החוק הזה הם הכתימו את חוק השבות. חוק השבות הוא חוק ראוי שקובע את שער הכניסה למדינת העם היהודי, וגם בג״ץ הנוראי הזה קבע שזה חוק לגיטימי. הוא לא עוסק בשוויון בין אזרחי המדינה, בינם לבין עצמם, או בהפרת השוויון כפי שעושה חוק הלאום. וחשבתי שזה רעיון טוב עד שקיבלתי את הצעת החוק וראיתי שבעצם מדברים על מדינה יהודית אבל דמוקרטיה הופיעה באיזה סעיף אחר כשיטת משטר, העניין הטכני הזה. אמרתי ״לא לא, התבלבלתם, בואו נכתוב יהודית ודמוקרטית״. אמרו לי ״לא. לזה אנחנו לא יכולים להיות שותפים.״

אז זה הסיפור האמיתי שלפנינו. מי בעד מדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית. מי בעד שהיא מדינה יהודית שאיננה דמוקרטית, או לפחות שהדמוקרטיה בה אינה מערכת ערכים.

אבל למה אני כל כך בטוחה שהם לא יכולים להצטרף לשוויון, הממשלה הזו? כי זה חלק מהשקפת עולמם. כי החרדים לא יכולים לקבל שוויון לנשים, או לחברי הקהילה הלהט״בית, כי זה מנוגד להשקפת עולמם. וראש הממשלה פשוט נוהג לשלם להם במטבע חוקתי לצערי. וכי הבית היהודי שדואג נורא, שמעתי, לא את הבית היהודי, שמעתי את יריב לוין, נורא דואג לרוב היהודי עם הפליטים שנכנסים הנה. אבל הליכי הסיפוח הם הסכנה האמיתית לרוב היהודי במדינת ישראל. ולכן אלה שמובילים לסיפוח גם ידאגו שלא יהיה שוויון במדינה הדו-לאומית הזאת שתיווצר, כדי שהיא תישאר מדינת העם היהודי שאין בה שוויון לכולם. זה המהלך. וחובתי לצאת נגדו. וחובתי לשים את האמת הזאת על השולחן.

וזה לא איזה דיון בנבכי סעיף כזה או אחר. בוודאי שרוב הסעיפים כאן קבועים בחקיקה, שגם אני תמכתי בה הרי. מה אני מתנגדת לזה שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי? אני הראשונה ששכנעתי את כל העולם שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי ולכן אין זכות שיבה של פליטים פלסטינים למדינת העם היהודי. כולל במכתב שנתן נשיא ארצות הברית לראש ממשלת ישראל. אבל אתם יודעים איך שכנעתי? אני אספר לכם. נסעתי לארצות הברית. ישבתי עם מזכירת המדינה האמריקאית. סיפרתי לה על הוריי ועל מלחמתם להקמת המדינה באצ״ל. על אמותנם בזכויות של העם היהודי על הארץ כולה. אבל על הצורך לקיים מדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית. והסברתי שלעומת החלטת האו״ם השערורייתית שהציונות היא גזענות, הציונות היא לא גזענות. כי במדינת העם היהודי יש שוויון לכל אחד ואחד מהאזרחים.

ועם הבסיס הזה שבו הלכתי, ראש מדינה אחר ראש מדינה, ואמרתי לו, לא, מדינה יהודית זה לא עניין גזעני. זה גם לא עניין דתי. זה הזכות של העם היהודי למדינה אבל במדינתו פנימה יש בה שוויון לכל אחד ואחד מהאזרחים. וכך קיבלתי את אותה תמיכה.

אז כל מי שעכשיו דואג ממה שקורה בעולם, החוק הזה זה הכלים… אני לא מדברת עכשיו על ה-BDS. זה כאב הלב הגדול ביותר שהחוק הזה גרם לעם היהודי… אני חוזרת עכשיו מביקור בארצות הברית. יהודים שניצבים לצידה של מדינת ישראל, שולחים את הילדים שלהם להיות חיילים בודדים ביחידות קרביות בצה״ל, שהילדים האלה מגנים על מדינת ישראל בקמפוסים, אומרים לי ״למה?״… ״איך אנחנו יכולים להזדהות עם מדינה שנותנת לנו כיהודים ליברליים תחושה של ניכור?״

אז מדינת העם היהודי זה לא רק הדבר הזה שנבחרנו ואנחנו בממשלה ונעשה מה בראש שלנו. ושוויון, במקום שיהיה הדבר המפלג יכול להיות הערך המאחד. השוויון זה המקף המחבר בין היהודית לדמוקרטית. הרי שוויון זה לא לקחנו רק מהחוקה האמריקאית. ״ואהבת לרעך״ זה אנחנו. אז מה הבעיה לחוקק את זה?

אבל הפכתם את חוק הלאום לכלי הזה ולמכשיר הזה שינסה לשרטט אותי ואת חבריי כבוגדים, כאילו אנחנו נגד מדינת העם היהודי. כאילו אנחנו לא לאומיים מספיק. ואני אפסיק את הדיון הזה ואניח בפני ממשלת ישראל בשנת ה-70 למדינת ישראל, החלטה אחת. האם היא בעד או נגד מגילת העצמאות. מה שהיה טוב לאבות המייסדים של המדינה, כולל מנחם בגין, כולל ממשיכי דרכו של ז׳בוטינסקי, שאמר ״כל יחיד מלך״ ודיבר על דמוקרטיה, ודיבר על זכויות, ודיבר על המשמעות העמוקה של מיעוטים שיחיו במדינת העם היהודי. מה שהיה טוב אז צריך להיות גם לממשלת ישראל היום. ואם ממשלת ישראל לא מסוגלת להצביע בעד מדינה שעומדת על שתי הרגליים האלה, כל הפלפולים המשפטיים האלה, עזבו אתכם. אז באמת איבדנו את הציונות. ונגד זה אלחם. תודה רבה.

מעולם לא היה ראש ממשלה שדיבר כל כך הרבה על השואה וביזה את זכרון השואה באופן כל כך עמוק

החרפה שביצע נתניהו בזיכרון השואה על חשבון מדינת ישראל והעם היהודי כולו תיזכר לדיראון עולם. ההצהרה המשותפת שחתם עליה יחד עם ראש ממשלת פולין בשם ...
קראו עוד
הפיכת יום ירושלים ליום זיכרון ממלכתי עבור בני העדה האתיופי שמתו בדרכם לישראל
קראו עוד

נאום ראש האופוזיציה ציפי לבני בפתח מושב הכנסת

כבוד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והגב' נחמה ריבלין ראש הממשלה חה"כ בנימין נתניהו והגב' שרה נתניהו יושב-ראש הכנסת חה"כ יואל )יולי) אדלשטיין והגב' אירינה ...
קראו עוד

ביבי תחליט – חוק הלאום הזה או מגילת העצמאות. באיזה צד אתה? התשובה המהדהדת של הרבבות הערב ברורה

ביבי תחליט - חוק הלאום הזה או מגילת העצמאות. באיזה צד אתה? התשובה המהדהדת של הרבבות הערב ברורה. אפשר עדיין להגיע לאחדות סביב מגילת העצמאות במקום ...
קראו עוד

לא אתערב במינוי הרמטכ״ל. כל מעורבות זרה פסולה ופוגעת בצה״ל אבל ההתערבות של אם תרצו מכוערת במיוחד

כששמעתי על מכתב המשפחות השכולות נגד מינוי סגן הרמטכ״ל יאיר גולן לרמטכ״ל, שתקתי כדי לא להפוך את מינוי הרמטכ״ל לעניין פוליטי. שמחתי כשראיתי את תגובת ...
קראו עוד

השימוש הציני של נתניהו, ליברמן ולפיד בצה"ל כדי להכשיר השתמטות הוא בלתי נסבל

השימוש הציני של נתניהו, ליברמן ולפיד בצה"ל כדי להכשיר השתמטות הוא בלתי נסבל. מי שקבר הלילה את השוויון בנטל - שיתייצב ויודה ולא יתחבא מאחורי ...
קראו עוד
יותר שקיפות – פחות שחיתות !
קראו עוד

ציפי לבני בוועדת חוק הלאום: אם יש לנו תפקיד היסטורי; זה לשמור על שני ערכים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית

החוק הזה, הוא בושה גדולה מבחינתי, כיהודיה וכישראלית בסדר הזה – שאף אחד לא יתבלבל. ולא בגלל שהחוק מעגן את זכותו של העם היהודי ...
קראו עוד

להאזנה לנאומה של ראש האופוזיציה ציפי לבני בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי

שלא תחשבו שהייתי כאן רק כי הקשבתי לבנט, הקשבתי גם ליאיר בחוץ, ואני מוצאת את עצמי עם רצון עז להתווכח יותר איתם מאשר עם ה-INSS. ...
קראו עוד

נאומה המלא של ראש האופוזיציה ציפי לבני בטקס האזכרה בכנסת במלאת 23 שנים לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין

משפחת רבין, נשיא מדינת ישראל מר ראובן רובי ריבלין, יושב ראש הכנסת, יושב ראש הסוכנות היהודית בוז‘י הרצוג ורעייתו מיכל, נשיאת בית המשפט העליון אסתר ...
קראו עוד
נשים בוועדות המשנה לבחירת דיינים
קראו עוד
סיום מלחמת לבנון השנייה בהחלטה 1701 של מועצת האו"ם
קראו עוד

אלוף במיל, ח"כ איל בן ראובן – כבר 3 שנים בשביל מיגון הצפון

קראו עוד

זהו ביבי, חזרת? ממש לא התגעגענו

בפרק הראשון, זה היית אתה לוחש באוזן של הרב כדורי שהשמאל ממש שכחו מה זה להיות יהודים. ובפרק השני ניצחת בחירות עם הערבים שנוהרים לקלפיות, ...
קראו עוד
פיילוט להנגשת הייעוץ המשפטי לציבור הבלתי מיוצגים
קראו עוד
קמפיין נגד גזענות של משרד המשפטים
קראו עוד

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני במסיבת העיתונאים: היום אנחנו מציגים שני דברים – אופוזיציה ואלטרנטיבה

  במהלך השנים האחרונות חזרתי וקראתי להקמת גוש גדול ורחב שיציג אלטרנטיבה רעיונית ופוליטית לדרך של ממשלות נתניהו ושותפיו הטבעיים. הקמתי את המחנה הציוני בשותפות עם הרצוג ...
קראו עוד
הורדה באגרות לפי חוק חופש המידע
קראו עוד
הקמת נציבות הביקורת על הפרקליטות
קראו עוד

ציפי לבני בנאום אי אמון: ראש ממשלה חזק? הצחקתם אותנו. ראש ממשלה שנכנע וייכנע גם לחמאס

  אדוני היושב ראש, כנסת נכבדה, יש לנו מדינה נהדרת. אנשים שאוהבים אותה ואכפת להם ממנה, הם תורמים לה, הם משרתים בה, נלחמים עבורה ולעתים משלמים ...
קראו עוד
הפצצת הכור הסורי בשנת 2007
קראו עוד

אנחנו יכולים לכתוב את העתיד – נאומה המלא של ראש האופוזיציה ציפי לבני בעצרת הזיכרון לזכר ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל

בכיכר הזו נשפך דמו של ראש מממשלת ישראל יצחק רבין בעת שביקש למנוע שפיכות דמים. הוא נרצח בגלל השלום, זהו רצח פוליטי. נקודה בכיכר הזו נרצח ראש ...
קראו עוד
מכתב הגושים של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש
קראו עוד

זאב זבוטינסקי, מנהיג, דמוקרט, ליברל וגם פמיניסט. וכמו בעוד דברים, שנים לפני כולם

כ״ט בתמוז היום, יום פטירתו של ז׳בוטינסקי. דיברתי עליו הרבה בזמן האחרון ועל משנתו הדמוקרטית מול הסחף הקיצוני-לאומני שנערם בחקיקה חדשה בכנסת דווקא מצד המפלגה ...
קראו עוד

ראש האופוזיציה ציפי לבני: ביבי ברח כי אין לו תשובה לשאלה אחת שאנחנו מתכוונים להניח על השולחן

אדוני יושב הראש, נכבדי העדה הדרוזית שיושבים כאן ביציע, אני רוצה קודם לברך אתכם על זה שהגעתם היום, ואני רוצה לעשות גם משהו שראש הממשלה ...
קראו עוד

ציפי לבני במליאה: הקואליציה הזאת – רק כוח. לדרוס, לדרוס, לדרוס

לקואליציה במדינת ישראל אין מונופול על היהדות, לגברים אין מונופול על היהדות, ולצערנו הרב- לרבנות במדינת ישראל יש מונופול על היהדות כי זה מה שהיא ...
קראו עוד

ציפי לבני: "מנהיגות צריך לגלות גם כשלא נוח מול ה״בייס״

טוב רבותיי, המדינה הכי חזקה באזור. תשעה מיליון תושבים. חגגנו 70 שנות עצמאות. מדינה ששבויה בידי סמוטריץ׳ וחבורת קיצוניים, שפוגעים בכל חלקה טובה ומבקשים להפוך ...
קראו עוד
סדנאות לשופטים בנושא תקיפה מינית
קראו עוד
פרוייקט סיוע משפטי חינם לחושפי שחיתויות
קראו עוד

נאום מלא: ראש האופוזיציה ציפי לבני – בכנס המכון למדיניות נגד טרור בהרצליה מניחה את האלטרנטיבה הביטחונית על השולחן

הבשורה הרעה היא שכבר אין את העניין של זבנג וגמרנו ואלבומי ניצחון של מלחמת ששת הימים, מצד שני הבשורה הטובה היא שכבר אין את צבאות ...
קראו עוד

מתוך ערב מספרי סיפורים

לאבא שלי, הדבר שהיה לו הכי חשוב באמת, שיידע הדור הצעיר את סיפורי הגבורה והמבצעים של אנשי האצ“ל, שלו ושל חבריו, ולכן הוא כתב ספר, ...
קראו עוד
תהליך גישור לפני גירושין
קראו עוד

4 שנים למבצע צוק איתן

ישראל נגררה אז למבצע, החמאס קבע את גובה הלהבות ואת עומק המנהרות. אפשר היום שזה יהיה אחרת אבל במקום טקטיקה של חוטי עפיפון או לבקש ...
קראו עוד
הכפפת קק״ל למבקר המדינה
קראו עוד
שינוי גודל גופנים
ניגודיות