25/05/2024 , י"ז אייר התשפ"ד
ENG

נרשמים, מדברים ומשפיעים

נאומה המלא של ראש האופוזיציה ציפי לבני בטקס האזכרה בכנסת במלאת 23 שנים לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין

משפחת רבין, נשיא מדינת ישראל מר ראובן רובי ריבלין, יושב ראש הכנסת, יושב ראש הסוכנות היהודית בוז‘י הרצוג ורעייתו מיכל, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ובעלה, יושב ראש מפלגת העבודה והמחנה הציוני אבי גבאי, ראש ממשלת ישראל, שרים, חברי כנסת.

יום הזיכרון ליצחק רבין, ראש ממשלת ישראל, הוא יום טעון בשנה. כשמתקרב המועד מתחיל איזה מתח כזה באוויר. זה לא עוד יום זיכרון למנהיג שמת וכל אחד מצטט מדבריו ושוכחים את המחלוקות שהסעירו את הבית בימי חייו. זה גם יום שנה לרצח פוליטי של ראש ממשלה בגלל עמדותיו והחלטותיו. אסור לנו לכבס מילים או לברוח ממה שקרה לנו, כי הדרך לתיקון עוברת תמיד דרך האמת הקשה, דרך הפנמה וחשבון נפש. לא למען העבר אלא למען העתיד. הוויכוח הקבוע של – איך צריך להראות היום הזה, בוויכוח הזה אנחנו מאבדים את העיקר, את התיקון הלאומי. והיום הזה יכול וצריך לייצג את כל החלקים שמתווכחים לפני שהוא מגיע. ואחד לא בא על חשבון השני.

רבין הוא קודם כל האדם שחסר לבני משפחתו שזוכרים ומתגעגעים לאדם שהיה. אבל היום אני רוצה גם להודות לך, נכדתו, נועה בן ארצי, על הדברים שאמרת היום על ההר. אין לך זכות מיוחדת בגלל שאת הנכדה שלו, אבל אם נבחרי ציבור אמורים לנסח את התחושות והרגשות של הציבור שאותו הם מייצגים, היום את על ההר, ייצגת את התחושה שלי ואת התחושות של רבים וטובים בציבור הישראלי, והעיקר, ראש הממשלה, זו לא היתה עיתונאית כזו או אחרת- ואל תטעה- היא לא דיברה נגד ציבור שלם. זה נכון שהיא דיברה גם נגדך.

 

כי רבין לא היה רק הסבא והאב, רבין הוא הנהיג שחסר למאמינים בדרכו. הוא היה ראש מפלגה, ראש מחנה פוליטי, שאיבד באותו היום לא רק מנהיג, אלא את התקווה שפיעמה בו אז, בזכות פעולותיו והחלטותיו למען השלום. עם התקווה הזאת הם באו לכיכר ועם הכאב והכעס הם נשארו בסיום הערב המר ההוא. זו היא בוודאי זכותם לדבר ביום הזה על מורשתו האידיאולוגית. העובדה שנרצח לא הופכת את מורשתו של רבין לצודקת יותר. אבל אי אפשר לדרוש ממישהו שלא לדבר על המורשת ביום הזה כי לא כולם מזדהים איתה. הרי לא חייבים להיזדהות עם דרכו כדי שהיום הזה בשנה יהיה יום אבל משותף לכלל אזרחי מדינת ישראל. שנזכור ביום הזה שקרה פה מעשה שלא יעשה, במדינת העם היהודי או בדמוקרטיה או בחברה כלשהי.

זיכרון הרצח הפוליטי על משמעויותיו ולקחיו חייב להיות משותף לכולם ואחרי 23 שנה – הוא לא.

באשר לרבין עצמו, מטבע הדברים הרצח מדגיש את החלק השנוי במחלוקת בגללו נרצח, אבל לצערי הוא גם משכיח שרבין נרצח בגלל השלום, אבל הוא חי בשביל הביטחון ופעל בשביל החברה הישראלית כולה, על כל גווניה. החברה הישראלית עניינה אותו, את רבין החברתי. והרי שני הדברים קשורים זה בזה – ההכרעות הגדולות שנדרשו למטרה אחת, שינוי סדרי העדיפיות של מדינת ישראל, ראש נקי לטפל בבעיות החברה, ובראשן צמצום הפערים החברתיים דרך החינוך.

את התרומה הזאת לחברה הישראלית אי אפשר יהיה לקחת ממנו. כמו גם את השלום עם ירדן, שאסור לנו לשכוח עד כמה שלום הוא לא רק היום שבו הוא נחתם, אלא עד כמה הוא שביר ועד כמה הוא סימלי וצריך היום, ביום הזה, לטפל ולראות איך שומרים על השלום כולו בעקבות הודעת מלך ירדן שאינו רוצה להאריך את הנספחים החשובים לנו.

שלוש היריות ההן לא הפסיקו ולא צריכות להפסיק את הוויכוח בינינו. הוויכוח צריך להמשיך להתנהל, הדרך שבה הוא מתנהל צריכה להיות שונה. ולא לצריך להיבהל מזה שהוויכוח הוא וויכוח פוליטי, הרי נחמד לומר שכולם רוצים שלום, והשלום הוא תפילה לעושה שלום במרומיו, אבל הסכם שלום הוא פוליטי, ולא כולם חייבים להסכים לדרך הביצוע. מה שלא אמור היה להיות פוליטי זו הבנה חוצת מפלגות על זה שהוויכוח צריך להתנהל אחרת. הרי שילמנו מחיר נוראי על התפיסה המעוותת שבה מי שלא חושב כמוך הוא בוגד או משתף עם האויב, או לא נאמן למדינה או כל מילה אחרת שהמשמעות שלה היא בגידה גם אם, ראש הממשלה, משתמשים במילים אחרות.

אמרת היום, ראש הממשלה, את המתבקש, זה חשוב- שאסור לנקוט באלימות גם אם חושבים אחרת. לפני שנה פנית ליובל רבין ואמרת ”אני מרים את הכפפה“, קראת לפיוס לאומי ולאחווה, אבל זו לא היתה הרמת כפפה ג‘נטלמנית, זו היתה כמו תמיד הרמת כפפת אגרוף, או כמו שהיה נהוג פעם- להרים את הכפפה לפני היציאה לקרב, לדו קרב.
הרי האיסור הברור בשימוש באלימות הוא חשוב אבל הוא יכול להכשיר מסרים סמויים, כאלה שהטוקבקסטים ידעו להשלים. הם כבר יכתבו את המילה ”בוגדים“. קריאה לאחדות ולפיוס היא לא בתנאים שלך ולא סביב העמדות שלך. פיוס מתחיל בזה שכל אחד מבין שכל אחד מאיתנו רוצה את טובת המדינה שלנו בדרכו, ודרך שונה איננה חוסר נאמנות למדינה או בגידה והיא גם לא ייצוג של האויב. אבל אחרי שקראת לפיוס אז שוב, רק שנה עברה ושוב החמוצים חזרו ואיתם גם משמיצי המדינה, ורק אתמול הגדרתם אותי כדוברת של אבו מאזן שאתה זה שמסביר עד כמה הוא רוצה להרוג יהודים וישראלים. ואם אני דוברת שלו, אז בלי לומר את המילה בוגדת אתה רומז כדי שאחרים ישלימו. ואין לי עניין אישי עם זה כי אני אמשיך לומר את מה שאני מאמינה בו, אבל בזה אתה מאשים את כל המחנה שאליו אני משתייכת. אז לבוא ולומר, אני לא אומר את המילה, זה לא מספיק- תפסיק גם לרמוז, ותפסיק להביא הנה חוקים שמתחילים במילה נאמנות, שכל מי שמתנגד להם מיד יוצר את האווירה שאם אני מתנגד לחוק שמתחיל במילה נאמנות, אז אני לא נאמן למדינת ישראל. ותפסיק לדבר ולטעון שאלה שאינם חושבים כמוך, כן, גם ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית הם נגד מדינת ישראל, אם הם נגד הדרך שלך. הרי הם חלק מהדמוקרטיה שלנו. אבל גם הדמוקרטיה שהיתה אמורה להיות המכנה המשותף, הרי גם היא הפכה להיות למילה שנויה במחלוקת כמעט מילה גסה.
אתה יודע, חזרת ואמרת גם עכשיו וגם שנה שעברה, שאמרת בזמן אמת שרבין טועה, שהוא לא בוגד אבל שהוא טועה. ואני הרבה שנים שאלתי את עצמי באמת, את שאלת המרפסת, האם אפשר לראות מלמעלה את מה שקורה למטה, אבל היום אתה זה שכותב את הפוסטים האלה. אתה כותב את השלט שבידי ההמון.

ואני רואה שזה מפריע לך מה שאני אומרת, אז אתה יודע מה? אני קוראת לך היום, ראש הממשלה, אם אתה כן ברצון שלך בפיוס, בוא תניח לחוקי הנאמנות והבגידה ובוא תתחיל בזה שתאמר שארגוני זכויות אדם וארגוני חברה אזרחית הם רק טועים, הם לא נגד המדינה הם רק טועים. בוא נתחיל מזה.

זאת התחלה נהדרת לפיוס.

ובוא ננהל גם את הוויכוח הזה על הדרך.

מילה אישית: לא הצבעתי לרבין, נכנסתי לפוליטיקה כמה שבועות קודם לכן, כשהארץ נחלקה בין שני מחנות זועמים. נדהמתי וכאבתי את הרצח והתגוננתי אז, כשכל המחנה שהייתי שייכת אליו הואשם ברצח. עשר שנים אחרי, כשרת משפטים מטעם הליכוד, אמרתי שלא הצבעתי לרבין אבל הוא היה גם ראש הממשלה שלי. והיום אני מחויבת להמשיך בדרך בה התחיל. לא בשבילו, אלא בשביל הדורות הבאים. אני רוצה לומר למשפחת רבין שאני לא הכרתי אותו כאדם, אני למדתי לחבב, אני מודה- בדיעבד, דווקא את הסיפורים היותר אישיים. דווקא על הביישנות שלו, הדברים הקטנים שמנהיגים נוטים להסתיר. אהבתי את זה שהוא פתח את הנאום האחרון שלו דווקא בזה שהוא הודה בזה שהוא מתרגש.

ואני רוצה לומר לתומכים הפוליטים, לחברי מפלגת העבודה שהם שותפי היום – לא רק זכותנו אלא חובתנו להמשיך ואנחנו יכולים להאיר מחדש את התקווה.

השנה צוין גם 25 שנה להסכם אוסלו והבון טון לצערי הפך לצערי איזה סוג של התנצלות שלא לומר- איזה צורך להכאה על חטא גם אם המילה פושעי אוסלו לא הוזכרה ולא נאמרה בקול. אני מאמינה שרבין התייסר בהסכם הזה רבות. אני לא חושבת שהוא חתם עליו ביד קלה, אבל אני בטוחה שהוא חתם עליו בלב נקי, במתוך הבנה שזה הדבר הנכון לבני עמו מתוך בחירות גרועות. אני לא תמכתי באוסלו אז, חשבתי שצריך להגיע להסדר כולל, אבל היום במיוחד צריך לזכור שישראל משמרת ובצדק את אותה רשות פלסטינית שהוקמה באוסלו ,כי היא מורידה את נטל הטיפול במיליונים של פלסטינים מעצמנו. זאת שמשתפת פעולה עם מדינת ישראל במלחמה בטרור, זאת שמשמרת גם את האפשרות שנגיע אי פעם להיפרדות מהפלסטינים לפני שתהיה פה מדינה אחת בין הים לירדן שלא תהיה מדינת העם היהודי, שלא תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית. לא חשבון נפש על ההסכם ההוא נדרש היום אלא פעילות נמרצת ונחרצת להמשך ההיפרדות.

לא חשוב מה רבין היה עושה לו היה חי, חשוב מה אנחנו נעשה היום.

אנחנו זוכרים גם את הדאגה שלו אם יבואו מספיק לכיכר, ואת השאלה של לאה רבין למה לא באתם קודם. עכשיו זה קודם. עכשיו זה הזמן המתאים להתייצב, לפני שלא נוכל להיפרד מהפלסטינים ולפני שישראל תתפרק לחלקיה.

ולאזרחי ישראל כולם אני רוצה לומר היום, כן, צריך לזכור ביום הזה שאחים אנחנו, עם מחלוקת קשה, אבל לא נרים יד איש על אחיו. ואנחנו שותפים לחזון משותף שהקים את המדינה הזאת, החזון של מגילת העצמאות. אפשר לא להסכים עם מה שרבין עשה אבל חייבים להתייצב נגד האלימות ונגד השיח המפלג, ובעד הדמוקרטיה. בעד הדמוקרטיה זה לא בעד מפלגה- זה בעד הערכים המשותפים שלנו, הערכים המוסריים שלנו. וזה מעניין כי אני בחרתי לצטט את אותו משפט שצוטט היום גם בהר הרצל, הדברים שאמר יצחק רבין, רמטכ“ל הניצחון הגדול ההוא, בנאומו בהר הצופים, ואני חושבת שגם אני וגם הבחירה שהיתה לקרוא את המשפט הזה על ההר, היא בגלל שאנחנו רואים גם תהליכים שקורים בחברה בישראל, וגם בצבא ההגנה לישראל, ואני רוצה להודות לרמטכ“ל צה“ל על זה שהוא עומד על הערכים האלה כמו קודמו, קודם קודמו בתפקיד, יצחק רבין:
”מוסכם ומקובל בעולם“ אמר ”שצה“ל שונה מצבאות רבים אחרים אף על פי שמשימתו הראשונה במעלה היא המשימה הצבאית והביטחונית. נוטל הוא על עצמו שורה ארוכה של משימות המכוונות לענייני שלום. לא לחורבן כי אם לבניין והאדרת כוחה התרבותי והמוסרי של האומה. צבא זה“ אמר יצחק רבין ”שעמדה לי הזכות לעמוד בראשו במלחמה הזאת, מהעם בא ואל העם חוזר. עם המתעלה בשעת דוחק והיכול לכל אויב בזכות רמתו המוסרית, הרוחנית והנפשית העומדת לו בשעת מבחן“.

רבין היה ראש הממשלה הצבר הראשון, אני מודה ששנים לא התחברתי לעניין הזה של דמות הצבר החדשה שצריכה לקום במדינת ישראל. אבל אם היום אני צריכה לבחור, לבחור צבר כזה, אז יצחק רבין הוא הצבר שלי, לא בגלל שהיה יפה הבלורית והתואר – גם מונח שלא אהבתי, וגם אם הוא היה כזה – אלא בגלל שהוא היה יפה נפש. יפה בנפש, במובן הכי חיובי של המילה.

"יש תקווה, תנצלו אותה" – נאום סיום מושב הכנסת ה- 20 של יו"ר האופוזיציה ציפי לבני

זאת שעת חירום למדינת ישראל - לא פחות. אני לא יודעת מה יהיה בבחירות - אני יודעת מה צריך לקרות בבחירות. ומה שישראל זקוקה לו ...
קראו עוד
מכתב נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש נגד זכות השיבה
קראו עוד
נשים בוועדות המשנה לבחירת דיינים
קראו עוד
פיילוט להנגשת הייעוץ המשפטי לציבור הבלתי מיוצגים
קראו עוד

דברי יו"ר האופוזיציה ציפי לבני בישיבת סיעת המחנה הציוני 10.12.18

 להאזנה: חוזרת מביקור פצועי הפיגוע הנוראי אמש בעפרה. חיבקתי את המשפחות גם בשמכם. כואב הלב לשמוע על שירה, אם צעירה שהיא והתינוק שהוציאו מביטנה נאבקים עכשיו ...
קראו עוד

יו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני בשבתרבות בנתניה – מראיין: אבי בטלהיים

לצפייה בשבתרבות
קראו עוד
הפצצת הכור הסורי בשנת 2007
קראו עוד

נאום ראש האופוזיציה ציפי לבני בוועידת ההזדמנויות של כלכליסט: "אפשר לעשות מהפך!"

להאזנה לנאום: אני יודעת שהועידה נקראת ועידת התחזיות, אבל כשאנחנו מאה יום לפני הבחירות, אני רוצה להשתמש בהזדמנות הזאת לא לדבר על תחזית אלא איך אפשר ...
קראו עוד

להאזנה: נאומה המלא של ראש האופוזיציה ציפי לבני בכנס ניהול סכסוכים ומשא ומתן במרכז הבינתחומי

קראו עוד

ראש האופוזיציה ציפי לבני במליאה: פעם נתניהו היה הבטחה להיות מר ביטחון אבל זהו, ההבטחה התפוגגה, והתבררה המציאות

ראש הממשלה ושר הביטחון ושר החוץ ושר הבריאות והשר לקליטת העלייה. אני לא יודעת אם שכחתי משהו. כל כך הרבה תארים עבור כל כך מעט ...
קראו עוד

ציפי לבני יו"ר מפלגת התנועה: בשביל מערכת משפט עצמאית, חזקה ונקייה צריך להחליף את הממשלה

קראו עוד
הקמת נציבות הביקורת על הפרקליטות
קראו עוד

נאומה המלא של ראש האופוזיציה ציפי לבני בכנס ניהול סכסוכים ומשא ומתן במרכז הבינתחומי

ערב טוב. פעמיים ניהלתי משא ומתן מדיני לא עם ארגוני טרור ושלוש פעמים הייתי צריכה לקבל החלטה מול ארגוני טרור בעצם, כחברה בממשלת ישראל ובקבינט ...
קראו עוד
סדנאות לשופטים בנושא תקיפה מינית
קראו עוד

הפודקאסט של ציפי לבני

קראו עוד
סיום מלחמת לבנון השנייה בהחלטה 1701 של מועצת האו"ם
קראו עוד

נאום ראש האופוזיציה ציפי לבני בישיבה המיוחדת לכבוד נשיא הרפובליקה הצ'כית מילוש זמאן

להאזנה: כבוד נשיא צ’כיה מילוש זמאן, ברוך הבא לירושלים בירת ישראל. אני מייצגת על הדוכן את האופוזיציה בישראל. היחסים בין צ’כיה לישראל חשובים לכל חלקי הבית ...
קראו עוד
קמפיין נגד גזענות של משרד המשפטים
קראו עוד

ציפי לבני ראש האופוזיצה ברשת ב': תמיכה מלאה בביצוע המשימה אך יש להכניס האירוע לפרופורציות

קראו עוד

ראש האופוזיציה ציפי לבני בדיון ועדת חוץ וביטחון ביישוב עפרה יחד עם ראשי רשויות באיו״ש: "אני מאוד מציעה לא לבלבל ביטחון ואידיאולוגיה"

אני כמובן באתי לשמוע אבל גם רוצה להשמיע דברים.   קודם כל חשוב שכולנו נדע שאנחנו כאן ביחד כי הכאב הזה כשקורה משהו לאזרח ישראלי או לחייל ...
קראו עוד

"היו שלום – עשו שלום" נאום הפרישה מהחיים הפוליטיים המלא של יו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני

לפני עשרים שנה נבחרתי לכנסת ישראל במדינת ישראל, מדינת העם היהודי. דמוקרטיה שיש בה שוויון לכל. כל חיי הציבוריים ליוו אותי אותם ערכים ציוניים שינקתי בבית ...
קראו עוד

ראיונות רדיו ונאומים של ראש האופוזיציה ציפי לבני

 
קראו עוד
הורדה באגרות לפי חוק חופש המידע
קראו עוד

"ביום שחמאס תחדל להתקיים נוכל להתחיל הכל מחדש"

ראיון מיוחד ל-EL TIEM PO עם מ"מ ראש הממשלה ושרת החוץ לשעבר ציפי לבני ציפי לבני מתוארת כאישה החזקה ביותר בתולדות ישראל, אחרי גולדה מאיר. ...
קראו עוד
הפיכת יום ירושלים ליום זיכרון ממלכתי עבור בני העדה האתיופי שמתו בדרכם לישראל
קראו עוד
תהליך גישור לפני גירושין
קראו עוד
הכפפת קק״ל למבקר המדינה
קראו עוד

הרצאתה המלאה של ראש האופוזיציה ציפי לבני במכון הישראלי לדמוקרטיה על "מלאכת הרכבת הקואליציה"

להאזנה: האמת היא שהוזמנתי להרצות ככה במהלך החודשים האחרונים, קבענו יום בלוח השנה ומסתבר שהדיון הזה לא הולך רק דיון תיאורטי. הוא דין שהפך להיות מאוד ...
קראו עוד
פרוייקט סיוע משפטי חינם לחושפי שחיתויות
קראו עוד
יותר שקיפות – פחות שחיתות !
קראו עוד

ראש האופוזיציה ציפי לבני באירוע ׳שבתרבות׳ בנס ציונה: ביבי משתמש בצרכים ביטחוניים כדי לא ללכת לבחירות – מראיינת: דפנה ליאל

להאזנה: לבני באירוע ׳שבתרבות׳ בנס ציונה: ביבי משתמש בצרכים ביטחוניים כדי לא ללכת לבחירות. החודש האחרון הבהיר שהוא חושש מבחירות. אם נתארגן נכון, נוכל גם לנצח. ...
קראו עוד

נאומה המלא של ראש האופוזציה במכללה לביטחון לאומי

אם אתם רוצים את כל הסיפור כולו אז הורי נפגשו כשני לוחמי אצ"ל תוך כדי שוד רכבת כסף בריטית בלילה. רומנטיקה מסוג אחר. שלושה זוגות ...
קראו עוד

ציפי לבני יו"ר האופוזיציה: הדיון על באיזה יום ניתנו ההמלצות הוא ספין. נתניהו הורס את משטרת ישראל

קראו עוד

ראש האופוזיציה ציפי לבני בישיבת סיעת המחנה הציוני: ממשלה שעברה מ"תנו לנו למשול" ל"תנו לנו להפגין נגד עצמנו"

מה שיש לנו כמובן זאת ממשלה שעברה מ-תנו לנו למשול ל-תנו לנו להפגין נגד עצמנו בשעה שעם ישראל נמצא בפני אתגרים ביטחוניים אדירים. גם מול ...
קראו עוד
שינוי גודל גופנים
ניגודיות