נרשמים, מדברים ומשפיעים

נאומה המלא של ראש האופוזיציה ציפי לבני בטקס האזכרה בכנסת במלאת 23 שנים לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין

משפחת רבין, נשיא מדינת ישראל מר ראובן רובי ריבלין, יושב ראש הכנסת, יושב ראש הסוכנות היהודית בוז‘י הרצוג ורעייתו מיכל, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ובעלה, יושב ראש מפלגת העבודה והמחנה הציוני אבי גבאי, ראש ממשלת ישראל, שרים, חברי כנסת.

יום הזיכרון ליצחק רבין, ראש ממשלת ישראל, הוא יום טעון בשנה. כשמתקרב המועד מתחיל איזה מתח כזה באוויר. זה לא עוד יום זיכרון למנהיג שמת וכל אחד מצטט מדבריו ושוכחים את המחלוקות שהסעירו את הבית בימי חייו. זה גם יום שנה לרצח פוליטי של ראש ממשלה בגלל עמדותיו והחלטותיו. אסור לנו לכבס מילים או לברוח ממה שקרה לנו, כי הדרך לתיקון עוברת תמיד דרך האמת הקשה, דרך הפנמה וחשבון נפש. לא למען העבר אלא למען העתיד. הוויכוח הקבוע של – איך צריך להראות היום הזה, בוויכוח הזה אנחנו מאבדים את העיקר, את התיקון הלאומי. והיום הזה יכול וצריך לייצג את כל החלקים שמתווכחים לפני שהוא מגיע. ואחד לא בא על חשבון השני.

רבין הוא קודם כל האדם שחסר לבני משפחתו שזוכרים ומתגעגעים לאדם שהיה. אבל היום אני רוצה גם להודות לך, נכדתו, נועה בן ארצי, על הדברים שאמרת היום על ההר. אין לך זכות מיוחדת בגלל שאת הנכדה שלו, אבל אם נבחרי ציבור אמורים לנסח את התחושות והרגשות של הציבור שאותו הם מייצגים, היום את על ההר, ייצגת את התחושה שלי ואת התחושות של רבים וטובים בציבור הישראלי, והעיקר, ראש הממשלה, זו לא היתה עיתונאית כזו או אחרת- ואל תטעה- היא לא דיברה נגד ציבור שלם. זה נכון שהיא דיברה גם נגדך.

 

כי רבין לא היה רק הסבא והאב, רבין הוא הנהיג שחסר למאמינים בדרכו. הוא היה ראש מפלגה, ראש מחנה פוליטי, שאיבד באותו היום לא רק מנהיג, אלא את התקווה שפיעמה בו אז, בזכות פעולותיו והחלטותיו למען השלום. עם התקווה הזאת הם באו לכיכר ועם הכאב והכעס הם נשארו בסיום הערב המר ההוא. זו היא בוודאי זכותם לדבר ביום הזה על מורשתו האידיאולוגית. העובדה שנרצח לא הופכת את מורשתו של רבין לצודקת יותר. אבל אי אפשר לדרוש ממישהו שלא לדבר על המורשת ביום הזה כי לא כולם מזדהים איתה. הרי לא חייבים להיזדהות עם דרכו כדי שהיום הזה בשנה יהיה יום אבל משותף לכלל אזרחי מדינת ישראל. שנזכור ביום הזה שקרה פה מעשה שלא יעשה, במדינת העם היהודי או בדמוקרטיה או בחברה כלשהי.

זיכרון הרצח הפוליטי על משמעויותיו ולקחיו חייב להיות משותף לכולם ואחרי 23 שנה – הוא לא.

באשר לרבין עצמו, מטבע הדברים הרצח מדגיש את החלק השנוי במחלוקת בגללו נרצח, אבל לצערי הוא גם משכיח שרבין נרצח בגלל השלום, אבל הוא חי בשביל הביטחון ופעל בשביל החברה הישראלית כולה, על כל גווניה. החברה הישראלית עניינה אותו, את רבין החברתי. והרי שני הדברים קשורים זה בזה – ההכרעות הגדולות שנדרשו למטרה אחת, שינוי סדרי העדיפיות של מדינת ישראל, ראש נקי לטפל בבעיות החברה, ובראשן צמצום הפערים החברתיים דרך החינוך.

את התרומה הזאת לחברה הישראלית אי אפשר יהיה לקחת ממנו. כמו גם את השלום עם ירדן, שאסור לנו לשכוח עד כמה שלום הוא לא רק היום שבו הוא נחתם, אלא עד כמה הוא שביר ועד כמה הוא סימלי וצריך היום, ביום הזה, לטפל ולראות איך שומרים על השלום כולו בעקבות הודעת מלך ירדן שאינו רוצה להאריך את הנספחים החשובים לנו.

שלוש היריות ההן לא הפסיקו ולא צריכות להפסיק את הוויכוח בינינו. הוויכוח צריך להמשיך להתנהל, הדרך שבה הוא מתנהל צריכה להיות שונה. ולא לצריך להיבהל מזה שהוויכוח הוא וויכוח פוליטי, הרי נחמד לומר שכולם רוצים שלום, והשלום הוא תפילה לעושה שלום במרומיו, אבל הסכם שלום הוא פוליטי, ולא כולם חייבים להסכים לדרך הביצוע. מה שלא אמור היה להיות פוליטי זו הבנה חוצת מפלגות על זה שהוויכוח צריך להתנהל אחרת. הרי שילמנו מחיר נוראי על התפיסה המעוותת שבה מי שלא חושב כמוך הוא בוגד או משתף עם האויב, או לא נאמן למדינה או כל מילה אחרת שהמשמעות שלה היא בגידה גם אם, ראש הממשלה, משתמשים במילים אחרות.

אמרת היום, ראש הממשלה, את המתבקש, זה חשוב- שאסור לנקוט באלימות גם אם חושבים אחרת. לפני שנה פנית ליובל רבין ואמרת ”אני מרים את הכפפה“, קראת לפיוס לאומי ולאחווה, אבל זו לא היתה הרמת כפפה ג‘נטלמנית, זו היתה כמו תמיד הרמת כפפת אגרוף, או כמו שהיה נהוג פעם- להרים את הכפפה לפני היציאה לקרב, לדו קרב.
הרי האיסור הברור בשימוש באלימות הוא חשוב אבל הוא יכול להכשיר מסרים סמויים, כאלה שהטוקבקסטים ידעו להשלים. הם כבר יכתבו את המילה ”בוגדים“. קריאה לאחדות ולפיוס היא לא בתנאים שלך ולא סביב העמדות שלך. פיוס מתחיל בזה שכל אחד מבין שכל אחד מאיתנו רוצה את טובת המדינה שלנו בדרכו, ודרך שונה איננה חוסר נאמנות למדינה או בגידה והיא גם לא ייצוג של האויב. אבל אחרי שקראת לפיוס אז שוב, רק שנה עברה ושוב החמוצים חזרו ואיתם גם משמיצי המדינה, ורק אתמול הגדרתם אותי כדוברת של אבו מאזן שאתה זה שמסביר עד כמה הוא רוצה להרוג יהודים וישראלים. ואם אני דוברת שלו, אז בלי לומר את המילה בוגדת אתה רומז כדי שאחרים ישלימו. ואין לי עניין אישי עם זה כי אני אמשיך לומר את מה שאני מאמינה בו, אבל בזה אתה מאשים את כל המחנה שאליו אני משתייכת. אז לבוא ולומר, אני לא אומר את המילה, זה לא מספיק- תפסיק גם לרמוז, ותפסיק להביא הנה חוקים שמתחילים במילה נאמנות, שכל מי שמתנגד להם מיד יוצר את האווירה שאם אני מתנגד לחוק שמתחיל במילה נאמנות, אז אני לא נאמן למדינת ישראל. ותפסיק לדבר ולטעון שאלה שאינם חושבים כמוך, כן, גם ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית הם נגד מדינת ישראל, אם הם נגד הדרך שלך. הרי הם חלק מהדמוקרטיה שלנו. אבל גם הדמוקרטיה שהיתה אמורה להיות המכנה המשותף, הרי גם היא הפכה להיות למילה שנויה במחלוקת כמעט מילה גסה.
אתה יודע, חזרת ואמרת גם עכשיו וגם שנה שעברה, שאמרת בזמן אמת שרבין טועה, שהוא לא בוגד אבל שהוא טועה. ואני הרבה שנים שאלתי את עצמי באמת, את שאלת המרפסת, האם אפשר לראות מלמעלה את מה שקורה למטה, אבל היום אתה זה שכותב את הפוסטים האלה. אתה כותב את השלט שבידי ההמון.

ואני רואה שזה מפריע לך מה שאני אומרת, אז אתה יודע מה? אני קוראת לך היום, ראש הממשלה, אם אתה כן ברצון שלך בפיוס, בוא תניח לחוקי הנאמנות והבגידה ובוא תתחיל בזה שתאמר שארגוני זכויות אדם וארגוני חברה אזרחית הם רק טועים, הם לא נגד המדינה הם רק טועים. בוא נתחיל מזה.

זאת התחלה נהדרת לפיוס.

ובוא ננהל גם את הוויכוח הזה על הדרך.

מילה אישית: לא הצבעתי לרבין, נכנסתי לפוליטיקה כמה שבועות קודם לכן, כשהארץ נחלקה בין שני מחנות זועמים. נדהמתי וכאבתי את הרצח והתגוננתי אז, כשכל המחנה שהייתי שייכת אליו הואשם ברצח. עשר שנים אחרי, כשרת משפטים מטעם הליכוד, אמרתי שלא הצבעתי לרבין אבל הוא היה גם ראש הממשלה שלי. והיום אני מחויבת להמשיך בדרך בה התחיל. לא בשבילו, אלא בשביל הדורות הבאים. אני רוצה לומר למשפחת רבין שאני לא הכרתי אותו כאדם, אני למדתי לחבב, אני מודה- בדיעבד, דווקא את הסיפורים היותר אישיים. דווקא על הביישנות שלו, הדברים הקטנים שמנהיגים נוטים להסתיר. אהבתי את זה שהוא פתח את הנאום האחרון שלו דווקא בזה שהוא הודה בזה שהוא מתרגש.

ואני רוצה לומר לתומכים הפוליטים, לחברי מפלגת העבודה שהם שותפי היום – לא רק זכותנו אלא חובתנו להמשיך ואנחנו יכולים להאיר מחדש את התקווה.

השנה צוין גם 25 שנה להסכם אוסלו והבון טון לצערי הפך לצערי איזה סוג של התנצלות שלא לומר- איזה צורך להכאה על חטא גם אם המילה פושעי אוסלו לא הוזכרה ולא נאמרה בקול. אני מאמינה שרבין התייסר בהסכם הזה רבות. אני לא חושבת שהוא חתם עליו ביד קלה, אבל אני בטוחה שהוא חתם עליו בלב נקי, במתוך הבנה שזה הדבר הנכון לבני עמו מתוך בחירות גרועות. אני לא תמכתי באוסלו אז, חשבתי שצריך להגיע להסדר כולל, אבל היום במיוחד צריך לזכור שישראל משמרת ובצדק את אותה רשות פלסטינית שהוקמה באוסלו ,כי היא מורידה את נטל הטיפול במיליונים של פלסטינים מעצמנו. זאת שמשתפת פעולה עם מדינת ישראל במלחמה בטרור, זאת שמשמרת גם את האפשרות שנגיע אי פעם להיפרדות מהפלסטינים לפני שתהיה פה מדינה אחת בין הים לירדן שלא תהיה מדינת העם היהודי, שלא תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית. לא חשבון נפש על ההסכם ההוא נדרש היום אלא פעילות נמרצת ונחרצת להמשך ההיפרדות.

לא חשוב מה רבין היה עושה לו היה חי, חשוב מה אנחנו נעשה היום.

אנחנו זוכרים גם את הדאגה שלו אם יבואו מספיק לכיכר, ואת השאלה של לאה רבין למה לא באתם קודם. עכשיו זה קודם. עכשיו זה הזמן המתאים להתייצב, לפני שלא נוכל להיפרד מהפלסטינים ולפני שישראל תתפרק לחלקיה.

ולאזרחי ישראל כולם אני רוצה לומר היום, כן, צריך לזכור ביום הזה שאחים אנחנו, עם מחלוקת קשה, אבל לא נרים יד איש על אחיו. ואנחנו שותפים לחזון משותף שהקים את המדינה הזאת, החזון של מגילת העצמאות. אפשר לא להסכים עם מה שרבין עשה אבל חייבים להתייצב נגד האלימות ונגד השיח המפלג, ובעד הדמוקרטיה. בעד הדמוקרטיה זה לא בעד מפלגה- זה בעד הערכים המשותפים שלנו, הערכים המוסריים שלנו. וזה מעניין כי אני בחרתי לצטט את אותו משפט שצוטט היום גם בהר הרצל, הדברים שאמר יצחק רבין, רמטכ“ל הניצחון הגדול ההוא, בנאומו בהר הצופים, ואני חושבת שגם אני וגם הבחירה שהיתה לקרוא את המשפט הזה על ההר, היא בגלל שאנחנו רואים גם תהליכים שקורים בחברה בישראל, וגם בצבא ההגנה לישראל, ואני רוצה להודות לרמטכ“ל צה“ל על זה שהוא עומד על הערכים האלה כמו קודמו, קודם קודמו בתפקיד, יצחק רבין:
”מוסכם ומקובל בעולם“ אמר ”שצה“ל שונה מצבאות רבים אחרים אף על פי שמשימתו הראשונה במעלה היא המשימה הצבאית והביטחונית. נוטל הוא על עצמו שורה ארוכה של משימות המכוונות לענייני שלום. לא לחורבן כי אם לבניין והאדרת כוחה התרבותי והמוסרי של האומה. צבא זה“ אמר יצחק רבין ”שעמדה לי הזכות לעמוד בראשו במלחמה הזאת, מהעם בא ואל העם חוזר. עם המתעלה בשעת דוחק והיכול לכל אויב בזכות רמתו המוסרית, הרוחנית והנפשית העומדת לו בשעת מבחן“.

רבין היה ראש הממשלה הצבר הראשון, אני מודה ששנים לא התחברתי לעניין הזה של דמות הצבר החדשה שצריכה לקום במדינת ישראל. אבל אם היום אני צריכה לבחור, לבחור צבר כזה, אז יצחק רבין הוא הצבר שלי, לא בגלל שהיה יפה הבלורית והתואר – גם מונח שלא אהבתי, וגם אם הוא היה כזה – אלא בגלל שהוא היה יפה נפש. יפה בנפש, במובן הכי חיובי של המילה.

מתוך ערב מספרי סיפורים

לאבא שלי, הדבר שהיה לו הכי חשוב באמת, שיידע הדור הצעיר את סיפורי הגבורה והמבצעים של אנשי האצ“ל, שלו ושל חבריו, ולכן הוא כתב ספר, ...
קראו עוד

ראש האופוזיציה ציפי לבני בכנס פורום קהלת

תודה רבה ושלום לכולם. אני חשבתי שאני מגיעה לדיון על ערכיה של מדינת ישראל ולא לדיון בשאלה מה בג״ץ יכול או לא יכול לעשות. ועל ...
קראו עוד
הורדה באגרות לפי חוק חופש המידע
קראו עוד

ציפי לבני במליאה: הקואליציה הזאת – רק כוח. לדרוס, לדרוס, לדרוס

לקואליציה במדינת ישראל אין מונופול על היהדות, לגברים אין מונופול על היהדות, ולצערנו הרב- לרבנות במדינת ישראל יש מונופול על היהדות כי זה מה שהיא ...
קראו עוד
הכפפת קק״ל למבקר המדינה
קראו עוד
הקמת נציבות הביקורת על הפרקליטות
קראו עוד

ציפי לבני: "מנהיגות צריך לגלות גם כשלא נוח מול ה״בייס״

טוב רבותיי, המדינה הכי חזקה באזור. תשעה מיליון תושבים. חגגנו 70 שנות עצמאות. מדינה ששבויה בידי סמוטריץ׳ וחבורת קיצוניים, שפוגעים בכל חלקה טובה ומבקשים להפוך ...
קראו עוד
קמפיין נגד גזענות של משרד המשפטים
קראו עוד

מעולם לא היה ראש ממשלה שדיבר כל כך הרבה על השואה וביזה את זכרון השואה באופן כל כך עמוק

החרפה שביצע נתניהו בזיכרון השואה על חשבון מדינת ישראל והעם היהודי כולו תיזכר לדיראון עולם. ההצהרה המשותפת שחתם עליה יחד עם ראש ממשלת פולין בשם ...
קראו עוד

נאום ראש האופוזיציה ציפי לבני בפתח מושב הכנסת

כבוד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והגב' נחמה ריבלין ראש הממשלה חה"כ בנימין נתניהו והגב' שרה נתניהו יושב-ראש הכנסת חה"כ יואל )יולי) אדלשטיין והגב' אירינה ...
קראו עוד
יותר שקיפות – פחות שחיתות !
קראו עוד

השימוש הציני של נתניהו, ליברמן ולפיד בצה"ל כדי להכשיר השתמטות הוא בלתי נסבל

השימוש הציני של נתניהו, ליברמן ולפיד בצה"ל כדי להכשיר השתמטות הוא בלתי נסבל. מי שקבר הלילה את השוויון בנטל - שיתייצב ויודה ולא יתחבא מאחורי ...
קראו עוד

לא אתערב במינוי הרמטכ״ל. כל מעורבות זרה פסולה ופוגעת בצה״ל אבל ההתערבות של אם תרצו מכוערת במיוחד

כששמעתי על מכתב המשפחות השכולות נגד מינוי סגן הרמטכ״ל יאיר גולן לרמטכ״ל, שתקתי כדי לא להפוך את מינוי הרמטכ״ל לעניין פוליטי. שמחתי כשראיתי את תגובת ...
קראו עוד

ציפי לבני בנאום אי אמון: ראש ממשלה חזק? הצחקתם אותנו. ראש ממשלה שנכנע וייכנע גם לחמאס

  אדוני היושב ראש, כנסת נכבדה, יש לנו מדינה נהדרת. אנשים שאוהבים אותה ואכפת להם ממנה, הם תורמים לה, הם משרתים בה, נלחמים עבורה ולעתים משלמים ...
קראו עוד
פיילוט להנגשת הייעוץ המשפטי לציבור הבלתי מיוצגים
קראו עוד

אנחנו יכולים לכתוב את העתיד – נאומה המלא של ראש האופוזיציה ציפי לבני בעצרת הזיכרון לזכר ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל

בכיכר הזו נשפך דמו של ראש מממשלת ישראל יצחק רבין בעת שביקש למנוע שפיכות דמים. הוא נרצח בגלל השלום, זהו רצח פוליטי. נקודה בכיכר הזו נרצח ראש ...
קראו עוד

ביבי תחליט – חוק הלאום הזה או מגילת העצמאות. באיזה צד אתה? התשובה המהדהדת של הרבבות הערב ברורה

ביבי תחליט - חוק הלאום הזה או מגילת העצמאות. באיזה צד אתה? התשובה המהדהדת של הרבבות הערב ברורה. אפשר עדיין להגיע לאחדות סביב מגילת העצמאות במקום ...
קראו עוד

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני במסיבת העיתונאים: היום אנחנו מציגים שני דברים – אופוזיציה ואלטרנטיבה

  במהלך השנים האחרונות חזרתי וקראתי להקמת גוש גדול ורחב שיציג אלטרנטיבה רעיונית ופוליטית לדרך של ממשלות נתניהו ושותפיו הטבעיים. הקמתי את המחנה הציוני בשותפות עם הרצוג ...
קראו עוד
סדנאות לשופטים בנושא תקיפה מינית
קראו עוד
סיום מלחמת לבנון השנייה בהחלטה 1701 של מועצת האו"ם
קראו עוד
תהליך גישור לפני גירושין
קראו עוד
הפצצת הכור הסורי בשנת 2007
קראו עוד

זהו ביבי, חזרת? ממש לא התגעגענו

בפרק הראשון, זה היית אתה לוחש באוזן של הרב כדורי שהשמאל ממש שכחו מה זה להיות יהודים. ובפרק השני ניצחת בחירות עם הערבים שנוהרים לקלפיות, ...
קראו עוד

נאום מלא: ראש האופוזיציה ציפי לבני – בכנס המכון למדיניות נגד טרור בהרצליה מניחה את האלטרנטיבה הביטחונית על השולחן

הבשורה הרעה היא שכבר אין את העניין של זבנג וגמרנו ואלבומי ניצחון של מלחמת ששת הימים, מצד שני הבשורה הטובה היא שכבר אין את צבאות ...
קראו עוד

ראש האופוזיציה ציפי לבני: ביבי ברח כי אין לו תשובה לשאלה אחת שאנחנו מתכוונים להניח על השולחן

אדוני יושב הראש, נכבדי העדה הדרוזית שיושבים כאן ביציע, אני רוצה קודם לברך אתכם על זה שהגעתם היום, ואני רוצה לעשות גם משהו שראש הממשלה ...
קראו עוד

להאזנה לנאומה של ראש האופוזיציה ציפי לבני בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי

שלא תחשבו שהייתי כאן רק כי הקשבתי לבנט, הקשבתי גם ליאיר בחוץ, ואני מוצאת את עצמי עם רצון עז להתווכח יותר איתם מאשר עם ה-INSS. ...
קראו עוד

ציפי לבני בוועדת חוק הלאום: אם יש לנו תפקיד היסטורי; זה לשמור על שני ערכים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית

החוק הזה, הוא בושה גדולה מבחינתי, כיהודיה וכישראלית בסדר הזה – שאף אחד לא יתבלבל. ולא בגלל שהחוק מעגן את זכותו של העם היהודי ...
קראו עוד
נשים בוועדות המשנה לבחירת דיינים
קראו עוד
הפיכת יום ירושלים ליום זיכרון ממלכתי עבור בני העדה האתיופי שמתו בדרכם לישראל
קראו עוד

אלוף במיל, ח"כ איל בן ראובן – כבר 3 שנים בשביל מיגון הצפון

קראו עוד
מכתב הגושים של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש
קראו עוד

4 שנים למבצע צוק איתן

ישראל נגררה אז למבצע, החמאס קבע את גובה הלהבות ואת עומק המנהרות. אפשר היום שזה יהיה אחרת אבל במקום טקטיקה של חוטי עפיפון או לבקש ...
קראו עוד
פרוייקט סיוע משפטי חינם לחושפי שחיתויות
קראו עוד

זאב זבוטינסקי, מנהיג, דמוקרט, ליברל וגם פמיניסט. וכמו בעוד דברים, שנים לפני כולם

כ״ט בתמוז היום, יום פטירתו של ז׳בוטינסקי. דיברתי עליו הרבה בזמן האחרון ועל משנתו הדמוקרטית מול הסחף הקיצוני-לאומני שנערם בחקיקה חדשה בכנסת דווקא מצד המפלגה ...
קראו עוד
שינוי גודל גופנים
ניגודיות