נרשמים, מדברים ומשפיעים

תודה, שלום לכולם. שלום לאלוף במיל' עמוס ידלין, שהפך את ה-INSS למה שהוא היום, מכון מחקר בעל השפעה בארץ ובעולם, ולשאר החוקרים במכון.

חיים גורי נפטר היום, והמילה הראשונה שחשבתי עליה הייתה געגוע. געגוע ועצב לא למשורר, אלא געגוע למה שהייתה מדינת ישראל. זה הגעגוע שאני מרגישה כל פעם שאני שומעת את שיריו, ורציתי לומר היום שאלה בעצם שירי האחדות שלנו, אבל הרי היו מחלוקות פוליטיות קשות גם כשחיים גורי כתב את השירים האלה. הוא כתב את שיר הפלמ"ח, הוא ייצג קבוצה אחת, הוא לא כתב את שירי האצ"ל שהיו בית אבא שלי. אבל השירים האלה מייצגים בעיניי כן את המחנה המשותף של הציונות כפי שהייתה וכפי שצריכה להיות, ובעצם בשבילה הקמנו את המחנה הציוני שחיבר את שני החלקים שהיו כל-כך חלוקים ביניהם בעבר, כשתי תנועות ציוניות שונות, למחנה אחד, כי חיבר אותנו דבר אחד – חיברה אותנו מגילה אחת שהיא מגילת העצמאות. וחיים גורי כתב לפני מותו: "העם הישראלי השסוע במחלוקת מחריפה והולכת מתקשה להילחם ומתקשה לעשות שלום. טוב ייעשה אם ישוב לקרוא במגילת העצמאות. אני", כך כתב, "שומע את זעקתה". אז גם אנחנו שומעים את זעקתה, כשממשלת ישראל קורעת את איבריה ומוחקת ממנה את אותו חלק שמחויב לתת שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה של מדינת העם היהודי. וכמאמר שיר אחר – אנחנו לא מתכוונים לשתוק כשארצנו משנה את פניה.

לפני הרבה שנים, כמעט לא נעים להגיד כמה, עוזי ארד ראיין אותי כראיון קבלה למוסד. והוא שאל אותי שאלה שנראתה לי אז משונה לגמרי – האם אני יודעת לזהות תהליכים גיאופוליטיים מראש? אני בטוחה שאמרתי לא, הייתי בת 20 ומשהו, בכל מקרה התקבלתי, אז כנראה עברתי את המבחן ההוא. וכל-כך הרבה שנים אחרי, 35 שנה אחרי, ברור לי בזמן אמת שאנחנו נמצאים בפתח עידן גלובלי חדש, ששובר את כל הכללים שהעולם החופשי חי לפיהם. אני מודה שהשינוי החברתי היחיד שאני רואה אותו עולה ועליו אני מברכת לעומת כל השאר זה ה-Me Too, רק אני חושבת שהגיע הזמן לעבור מ- Me Tooהוטרדתי מינית ל- Me Tooמגיע לי כאשה להיות במוקד קבלת ההחלטות על עתידי, על עתיד ילדתי ועל עתיד המדינה שבה אני אזרחית.

עכשיו האמת שאני אוהבת מדע בדיוני, אני מודה, ואני מסתכלת על מדינת ישראל, אז מצד אחד יש כאן כמעט כמו סרט מדע בדיוני במובן החיובי – מן אוטופיה כזאת עם כל הטכנולוגיות, עם כל הדברים שמומצאים ומשרתים את כל העולם, אבל באמת כל-כך הרבה מהם מומצא כאן על-ידי אזרחים ישראלים, ומדינת ישראל היא באמת מדינת סטארט-אפ מדהימה. אבל כשאני מסתכלת על תהליכים חברתיים זה נראה לי כמו במסלול של המדע בדיוני יותר אירוע דיסטופי. אבל מאחר וגם חלק מהשינויים זה ש"פוליטיקלי קורקט" זה "אאוט" לגמרי, "פייק ניוז" "אאוט" או "אין", תלוי את מי שואלים, אני אנצל את ההזדמנות לדבר תכלס, לשים את הדברים על השולחן, אני מודה שזה די כיף לדבר בלי לעשות חשבון.

כשנכנסנו לשנת 2017 דיברנו על הסמליות של השנה הזאת. 100 שנה להכרזת בלפור, 70 שנה לכ"ט בנובמבר, 50 שנה למלחמת ששת הימים, ואמרתי אז, גם בכנס הזה, שהגיע הזמן להחליט לאיפה אנחנו הולכים, והנה הדברים האלה גם נשמעו מפי האלוף במיל' קפלינסקי שדיבר כאן. צריך לקבל החלטה. מסתבר, רבותיי, שההכרעה כבר נפלה, רק לא גילו לנו. וה"פייק ניוז" הראשון שמדברים עליו זה שיש קיפאון מדיני, וממש אין קיפאון מדיני. לא, זה לא שאני חושבת שיש איזה משא ומתן מסתורי שמתנהל באיזשהו מקום. לא, אין, וכנראה גם לא יהיה בזמן הקרוב לצערי. אבל כלום לא קפוא. תכלס, ישראל הולכת לסיפוח של שטחי יהודה ושומרון. ומה שנורא בעיניי, זה שלהרבה ישראלים זה ממש לא נורא.

עכשיו תראו, אני לא באתי להספיד את השלום ואני לא הולכת לתת פה נבואת זעם, אבל אני מודה שאני כועסת. וזה נכון שלהסכם שלום צריך שני צדדים וגם יש לי ביקורת על הפלסטינים, אבל, רבותיי, בשביל החזון של מדינת ישראל אנחנו לא צריכים את הערבים או את הפלסטינים, אנחנו צריכים לדבוק במה שהיה החזון של מדינת ישראל כהחלטה שלנו ורק שלנו. ואם הזכרתי את חיים גורי ואת מה שכתב אז – מגילת העצמאות נמצאת שם, מאז 48'. וכדי להפוך את הדבר הגדול הזה למשהו הרבה יותר פשוט ונגיש, רבותיי, מגילת העצמאות הוא משפט אחד שמסכם אותה, שאומר שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי עם שוויון זכויות לכל אזרחיה, מדינה בטוחה שחיה בארץ ישראל ההיסטורית. ותיכף נדבר האם אפשר ליישב את כל החזון הזה. אבל זה היעד שאנחנו צריכים להכניס בווייז הלאומי שלנו. ולשם אנחנו צריכים להתקדם.

וכדי לשמור על ישראל גם יהודית וגם דמוקרטית הרי אנחנו חייבים רוב יהודי, בלי זה ישראל לא תהיה לא זה ולא זה. וכדי לשמור על רוב יהודי אנחנו צריכים להיפרד מהפלסטינים. ואנחנו צריכים להתאים את היעד כך שהוא יהיה מדינה יהודית, ודמוקרטית, ובטוחה, בארץ ישראל, אבל לא על כולה. כי אם נחליט שאנחנו הולכים רק על ארץ ישראל השלמה, אז ישראל לא תהיה יהודית ודמוקרטית. וזאת התחנה שאנחנו צריכים לעצור בדרך ואני מעדיפה להגיע להסכם. אני מעדיפה להגיע להסכם כי אז אני יכולה לקבל לפחות בהצהרה את סיום הסכסוך. ואני יכולה להגיע להסכם כשהעיקרון שלו אומר שתי מדינות לשני עמים כשכל מדינה נותנת פתרון לאומי לעם אחר. ישראל לעם היהודי והמדינה הפלסטינית זה הפתרון לשאיפות הלאומיות של העם הפלסטיני כולו, כולל הפליטים שמוחזקים עם מפתחות על הצוואר בתור קלפי מיקוח. וכולל, שמעתי ששר הביטחון היה מוטרד משאלת אזרחי ישראל הערבים, זה גם הפתרון הלאומי לאזרחי ישראל הערבים, שהם אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל היהודית, אבל אין שאיפות לאומיות נוספות במסגרת הזאת. כהערת אגב, שמעתי גם ששר הביטחון אמר שאין שום סיבה שבעולם שלא יהיה מגד ערבי בצה"ל, אני הייתי מתחילה מלא להחרים את החנויות שלהם.

עכשיו, אם יש בעיה, ויש בעיה בדרך, יכולה להיות בעיה עם הפרטנר, ויכולים להיות קשיים אחרים. ווייז אתם זוכרים? פקק. אנחנו לא משנים כיוון, אנחנו לא מוחקים את מגילת העצמאות, אנחנו שואלים את עצמנו מה לעשות בסיטואציה הזאת, אפשר לחכות, אפשר למצוא נתיבים חלופיים. אבל אני כועסת כי ממשלת ישראל סוגרת בפנינו את הנתיב להגיע אי פעם לשלום בפעולות שהיא עושה כאן ועכשיו, תחת האמירה הזאת של אין פרטנר. ואני רוצה לחשוף על השולחן איך זה נעשה.

האחד, קודם כל, במשחק האשמות שלצערי הוא יכול גם מאוד לשכנע במצב הנוכחי – לא רק שאין סיכוי עכשיו לשלום, אלא שלעולם לא יהיה וכל מה שהפלסטינים רוצים כולם זה רק להשמיד אותנו, זה נכון לגבי החמאס, זה נכון לגבי אבו מאזן, כולם אותו דבר, כולם ביחד – עובדתית דרך אגב זה לא נכון. זה נכון לגבי החמאס. אבל ראש הממשלה הרי אומר שבכלל הפלסטינים עוד ב-47' הם לא קיבלו את עצם הצעת החלוקה והוא שוכח שמונחת כאן על השולחן משנת 2002 היוזמה הערבית שכוללת את גבולות 67', לא את תל אביב.

ושמעתי גם ששר הביטחון אמר, ואני מסכימה איתו, שאנחנו צריכים להתייחס לסכסוך בהיבט הכולל שלו ולראות איך אנחנו מגיעים לשלום גם עם מדינות ערב. והוא צודק. והבשורה הטובה היא שאפשר לעשות את זה, רק צריך לעשות שלום עם הפלסטינים ואז אנחנו מקבלים באותה חבילה מיד, את כל מדינות ערב. ותארו לכם מה זה עושה לביטחון של מדינת ישראל. אנחנו מתעסקים עכשיו בעומק אסטרטגי, דברים, מה יקרה ביהודה ושומרון. שוו בנפשכם מה קורה כשמדינת ישראל נמצאת במצב שבו כל תפיסת הביטחון שלה משתנה והיא נמצאת בחזית אחת יחד עם מדינות ערב המתונות מול איראן. שלא יובן, אני לא מציעה לאמץ עכשיו כל תנאי שהפלסטינים רוצים, לנו יש את התנאים שלנו ואת האינטרסים שלנו. אבל אני רוצה רק שנדבר אמת – מול מה אנחנו ניצבים ועל מה המחלוקות באמת.

והדרך השנייה שבה חוסמים את הדרך שלנו לשלום, רבותיי, אלה ההתנחלויות. אלה המבודדות, שלשם שולחים עוד ועוד אנשים כדי שנעבור את נקודת האל-חזור. והצביעות הגדולה ביותר, הצביעות הגדולה ביותר זה שאומרים לנו – "ההתנחלויות לא, ההתנחלויות הן לא מכשול לשלום", ומיד מסתכלים עלינו ואומרים "ואתם, איך אתם מעיזים לפנות התנחלויות זה כל-כך נורא". וזה באמת נורא, אז אל תשלחו עוד אנשים לגור במקומות האלה ששנויים במחלוקת.

ואמירה שנייה שהיא שקר מוחלט זה שההתנחלויות נותנו ביטחון. תכלס, ההתנחלויות הן צרכניות ביטחון, הן צורכות ביטחון, הן לא נותנות אותו. והסיפור הזה שבו אם נספח יחיו יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים, ביחד, הרי זה הזוי יותר מהטענות של אותה קבוצה כלפי אלה שמנסים לדבר על שלום, ואני לא מסתכלת על השלום באיזה אופן רומנטי, שבו נחיה כמו באגדות, הכל יהיה נהדר. אבל זה מה שמספרים לנו עכשיו – בעצם למה אי אפשר לחיות ביחד, בין הים לירדן, במדינה אחת?

הרי דיברו כאן הרבה על ביטחון בכנס הזה, בעיקר ביחס לצפון, אני מוכרחה לומר שככה שמעתי והסתכלתי וזה נראה כמו תחרות איומים על איראן ועל לבנון ועל סוריה, על כל אויבנו. אני לא ראיתי בתוך כל מסכת האיומים הזאת איזה מישהו שמציע עכשיו לכבוש את לבנון וסוריה ולהקים שם את מלכות ישראל הנוספת, השלישית, עם עוד התנחלויות. כי הם יודעים שביטחון זה צבא הגנה לישראל. ואני מוכרחה לומר כהערת אגב, ואולי לא אגב אבל כהערה משמעותית, בימים האלה שבהם אנחנו יכולים להיגרר למיס-קלקולציה, ראוי היה לשתוק. כושר ההרתעה של מדינת ישראל איננו בנוי על נאומים של פוליטיקאים שמגיעים הנה וגם אם אני מתנגדת לאיזה מן סטנדרט בינלאומי חדש שלפיו אתה יכול להיות מדינה שתומכת טרור, משתלטת על מדינות אחרות, מחזיקה מליציות חמושות במקומות אחרים כל עוד אין לה נשק גרעיני, זה דבר שבוודאי איננו נכון וצריך לפעול נגדו. אבל הטיפול בבעיה כאמור הוא לא הנאומים של מה יקרה אם, כושר ההרתעה של ישראל לא צריך את הנאומים האלה, גם אם הנואמים זקוקים להם פוליטית.
אבל כאמור, ביטחון זה לא התנחלויות, וההתנחלויות נועדו למנוע מאיתנו הסדר, זאת האמת. עכשיו, נכון שיש בעיה, אז בצדק תשאלו – אז מה לעשות בינתיים? אז בינתיים אנחנו צריכים לשמור את המסלול פתוח, בינתיים אנחנו צריכים להודיע שאנחנו לא בונים שום דבר, בטח לא מעבר לגדר, שאנחנו לא מכשירים את הלא-חוקי, ושאנחנו משלימים את הגדר תוך אמירה שאנחנו נשמח לחזור למשא ומתן שמבוסס על שתי מדינות לאום, אבל בינתיים אנחנו דואגים לביטחוננו ומתחילים לשרטט את הגבול, ואם נגיע פעם להסכמות אחרות הגדר תותאם בהסכמה לתיאומים שיוגשו ושיגיעו אליהם. אבל בשביל זה הרי לא צריך צד שני. בשביל זה צריך ממשלה שרוצה לשמור את המסלול פתוח ורוצה להגיע מתישהו לשלום או להיפרדות מהפלסטינים.

אבל זה לא מה שהממשלה רוצה כי האוטו שבו אנחנו יושבים נלקח, היעד בווייז שלהם הוא אחר, כתוב בו ארץ ישראל השלמה וזה חזון לגיטימי, זאת אידיאולוגיה לגיטימית, בעיניי היא הרסנית לעתידה של מדינת ישראל. אבל בואו נדבר על זה, לאיפה אנחנו הולכים. אל תספרו לנו עכשיו על ביטחון ואל תספרו לנו עכשיו שאין פרטנר, תספרו לנו לאיפה אתם לוקחים אותנו.

עכשיו, התחנה שלהם בדרך להגיע לארץ ישראל השלמה בגלל שהם יודעים שזה יביא להתנגשות עם הדמוקרטיה זה להיפרד מהדמוקרטיה. אני רוצה להיפרד מהפלסטינים, הם רוצים להיפרד מהדמוקרטיה, זה מה שקורה פה. הם רוצים גם להיפרד מהיהדות שבה השוויון הוא ערך, ובעיניי שוויון זה ערך יהודי כמו שהוא ערך דמוקרטי.

ולכן, בחוק הלאום שהוגש על-ידי הממשלה לא יהיה שוויון, ולכן חוק ההסדרה מכשיר את הלא חוקי, ולכן צריך להחליש את היועץ המשפטי לממשלה שמעז לומר שחוק ההסדרה הוא לא חוקתי והוא לא יגן עליו בבג"ץ, אבל אמרנו בג"ץ? אז צריך לעלות עליו ב-9D, ולהחליש אותו, ולייצר חוסר לגיטימיות לשופטים ולהגיד שהם לא ציוניים. ולכן גם נאפשר לאותם רבנים לדבר גם דברי בלע וגם בלהתערב במה צבא הגנה לישראל עושה ולהתעקש על המשפט העברי, כי במדינת הלכה רבותיי אין בעיה שהיהודים יהיו שווים יותר. ועל הדרך הופכים את היהודים שהם חלק מהעם היהודי וחיים מחוץ למדינת ישראל, אלה ששייכים לזרמים אחרים ביהדות, לשווים פחות, כי גם את זה קבעו הרבנים.
ולזה מצטרף ראש הממשלה בתנועת מלקחיים, לא כי זאת האידיאולוגיה שלו, תאמינו לי, זאת לא האידיאולוגיה שלו. ראש הממשלה יודע שהאידיאולוגיה הזאת תביא לאסון, לכן הוא כל הזמן אמר – אני לא רוצה להגיע למדינה דו-לאומית, אני רוצה להגיע להסדר. לכן הוא אמר שתי מדינות. אבל עכשיו, כשהוא בצרות משפטיות, גם הוא רוצה יועץ משפטי חלש שהציבור לא מאמין בו, וגם לו נוח בתי משפט חלשים. והדיל שקיים היום בממשלה הזאת – אני אתן לכם לספח כדי שאתם תאפשרו לי להישאר על הכיסא, והם עונים ב"בשביל ארץ ישראל השלמה נבלע גם שחיתות".

אתם יודעים, אני יושבת בכנסת ומגיעים כל החוקים הלאה, כל יום עוד חוק ועוד חוק ועוד חוק. עוד סיפוח ועוד סיפוח משפטי ועוד ככה ועוד אחרת והדיון בהם הוא כאילו דיון ענייני על כל חוק בנפרד. אבל ביחד זה מרכיב את כל המהלך הגדול הזה. ואנחנו לא ניתן לזה לקרות. אתם יודעים – אומרים שארץ ישראל נקנית בייסורים, אבל התשלום לא יכול להיות אבדן המדינה היהודית וכל מערכת הערכים שלנו, יחד עם צ'ק פתוח לשחיתות. ואם אני מדברת על צ'ק פתוח, כל זה קורה כי הממשלה מבינה, משום מה, שיש לה צ'ק פתוח לעשות מה שהם רוצים בעניין הזה. ואני יודעת שהממשל האמריקאי עושה את זה מאהבת מדינת ישראל, ואני מוקירה את זה. וההצהרה בעניין ירושלים הייתה חשובה. אבל השלמה עם סיפוח או תמיכה בסיפוח ומעבר למדינה שתהיה או מדינה דו-לאומית או מדינת הלכה או מדינת אפרטהייד, מנוגדת לאינטרס של מדינת העם היהודי ומנוגדת למגילת העצמאות שחתמו עליה כל מייסדיה. ומי שאוהב את מדינת ישראל לא צריך לתת לזה לקרות. ואל תתנו למישהו מהצדדים להפוך כל הסכם עתידי לבלתי אפשרי ולחסום את הדרך אליו. אתם מבינים, הבחירה היא לא בין ישראל לבין הפלסטינים, הבחירה היא בין ארץ ישראל השלמה לבין מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, הבחירה שלי היא במדינת ישראל והיהודית והדמוקרטית, העם היהודי כבר עשה את הבחירה הזאת ב-47' וב-48' כשהוא העדיף להקים מדינה יהודית, גם אם לא על כל הארץ כולה.

ובתשובה לחיים גורי, אנחנו לא רק חוזרים לקרוא את מגילת העצמאות, אנחנו לא רק שומעים את זעקתה, אנחנו נלחמים עליה.
תודה רבה

יפי הבלורית והתואר

  זהו סיפור על מהגר שהמלכות במדינה החדשה מעצבת את דמותו כדמותה. על העולה החדש שנדרש להשאיר בנמל התעופה את שירי בית אבא, ואת המסורת המשפחתית   ספר ...
קראו עוד

נאום ציפי לבני בקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה

בהיותי שרת משפטים בקדנציה הקודמת, כשעלה הנושא של חוק הלאום, חשבתי שנכון לעשות דיון שהוא דיון של עומק ושל תוכן וכדי להניח על השולחן את ...
קראו עוד

הנאום המלא של ציפי לבני בכנס INSS 2018

תודה, שלום לכולם. שלום לאלוף במיל' עמוס ידלין, שהפך את ה-INSS למה שהוא היום, מכון מחקר בעל השפעה בארץ ובעולם, ולשאר החוקרים במכון. חיים גורי נפטר ...
קראו עוד

הפודקאסט של ציפי לבני פרק 6 – האם מדינת ישראל בדרך לאבד את הרוב היהודי?

שלום, אני ציפי לבני, ברוכים הבאים לפודקאסט שלי. והיום אני רוצה לדבר אתכם על למה בעצם שומרי הסף, היועצים המשפטיים ובית המשפט העליון כל-כך מפריעים לממשלה ...
קראו עוד

ציפי לבני עונה לאיגרת המיוחדת של נפתלי בנט לעם ישראל

שלום נפתלי, זאת לא הולכת להיות תשובה מתריסה. אני מעריכה את הרצון שלך לנהל שיח שאינו מתייג ושמבקש להסיר מהשולחן הפוליטי דה-לגיטימציה לעמדות. בעיקר אני ...
קראו עוד

ציפי לבני על חוק המרכולים: בואו נצא מתוך הביצה של כיפופי הידיים, ונעבור לשיח על תפיסה ממלכתית-יהודית של השבת

  אדוני היושב ראש כנסת נכבדה, האמת היא שבסך הכל, עצובים הימים האלה בעיניי. הם עצובים כי אחד הנושאים שיכלו לאחד את העם הזה את כלל ...
קראו עוד

ציפי לבני משיבה במליאה להצעת חוק עונש מוות למחבלים

אין בי שום חמלה על מחבלים שרוצחים ישראלים. לא למחבלים אני דואגת אלא לאזרחי מדינת ישראל ולבטחונם. זאת חקיקה מופקרת - מאה אחוז פוליטיקה ואפס ...
קראו עוד

הפודקאסט של ציפי לבני – פרק 5: על לאומיות מול לאומנות בהשתתפות דר' תומר פרסיקו ויואב שורק

עוד פרק בפודקאסט שלי והפעם לא דיבור למיקרופון בחדר סגור אלא שיחה עם ד"ר תומר פרסיקו ויואב שורק. על לאומיות מול לאומנות, על מה זה ...
קראו עוד

הפודקאסט של ציפי לבני פרק 4 – שלום אזורי

פרק חדש בפודאקאסט שלי והפעם אני רוצה לדבר איתכם על שלום אזורי, האם אפשר לעשות שלום אזורי, עם מי ואיך?
קראו עוד

"אנחנו צריכים לשים את הדרך על השולחן ולא להתחבא"

הנאום המלא של ציפי לבני בכנס ביטחוני-מדיני של המחנה הציוני   בוקר טוב לכולם, מכובדיי כולם. נמצאים פה שלושת ראשי מפלגת העבודה בזה אחר זה לדעתי, אהוד ...
קראו עוד

הפודקאסט של ציפי לבני פרק 2 – ביטחון – לא לנשים בלבד

חדש! הפודקאסט של ציפי לבני פרק 2 - ביטחון - לא לנשים בלבד שלום אני ציפי לבני וברוכים הבאים לפודקאסט שלי. הפעם אני רוצה לדבר איתכם ...
קראו עוד

ציפי לבני בטור מיוחד על משל יותם

הזיתים, הגפנים והתאנים, שהתגדרו באזור הנוחות שלהם, הם שהופכים את האטד לרלוונטי   שנים למדתי על משל יותם והלקח שעל העם להפיק ממנו. הפעם חשבתי עליו דווקא ...
קראו עוד

ציפי לבני: לחיות עם ז'בוטינסקי – הנאום המלא

מראש שיובהר זאת איננה הרצאה על ז׳בוטינסקי זאת איננה הרצאה עליי אלא זה על ז׳בוטינסקי בחיי במובן האישי ביותר. נולדתי לז׳בוטינסקי. נשיא המדינה, ובצדק נאמרו ...
קראו עוד

מיוחד: ציפי לבני מעדכנת מהסיור בארה"ב

מעדכנת מסיור חשוב שאני עורכת בימים אלה בארצות הברית שכולל כנסים בינלאומיים, מפגשים עם ארגונים יהודים וסטודנטים ישראלים, הרצאות מרכזיות באוניברסיטאות מובילות, מפגש עם מנהיגים ...
קראו עוד

למה בכלל אכפת לנו כישראלים יהודים ממתווה הכותל וחוק הגיור?

למה בכלל אכפת לנו כישראלים יהודים ממתווה הכותל וחוק הגיור? כי חשוב לנו שישראל תישאר מדינת העם היהודי ושהיהדות תהיה מה שמחבר ביננו - ולא ...
קראו עוד

התנועה בראשותי לא תיקח שקל מחוק הפריימריס

גם אם יעבור חוק מימון הפריימריס, התנועה בראשותי לא תיקח שקל, ולא תהיה שותפה לחוק הרע הזה. בכל הנוגע לשלטון החוק יש שני צדדים: מצד אחד ...
קראו עוד

ציפי לבני מציגה את נאום האי אמון בממשלה – הטקסט המלא

אדוני היו״ר, כנסת נכבדה,   שבוע מיוחד השבוע הזה, שבוע שבו לפני-22 שנה נרצח ראש ממשלה בישראל - יצחק רבין.   זה שבוע שבו אנחנו מדברים באופן מיוחד על ...
קראו עוד

יש לנו ויכוח עמוק וחשוב על עתיד המדינה והוא צריך להתנהל, לעומק – בלי הכללות ובלי שנאה

הכללות של קבוצות וההשוואה של כל ישראלי, בגין עמדותיו לארגון טרור או לאויב המדינה - צריכות לצאת מהשיח. זה נכון להשוואת הציונות הדתית לחיזבאללה (יוסי ...
קראו עוד

עוד יבואו ימים אחרים, טובים וממלכתיים יותר. זה תלוי רק בנו.

כשממשלה הופכת כל דבר ממלכתי לפוליטי ומנסה לטעון שכל דבר פוליטי הוא ממלכתי - צריך לעשות סדר בדברים. ממלכתיות מסמלת את ההבנה הבסיסית שחברה המפוצלת סביב ...
קראו עוד

"הייתי טום בוי חסרת תקנה" ציפי לבני מספרת על ילדותה בתל אביב

באחת הפעמים מצאתי את עצמי לבד במעלית, תקועה בין קומות ובין דירות, תלויה בין שמים וארץ. שכנים זועמים הזעיקו את אמי ופסקו שנמאס להם. שמעלית ...
קראו עוד
שינוי גודל גופנים
ניגודיות